15.03.13

ГОРА ШПИЦІ

Чорногора – це справжня знахідка для туриста. І не дивно, бо за кожною вершиною відкривається унікальної краси пейзаж, а за кожним поворотом туристичної стежки ви неодмінно знайдете одне із багатьох природних чудес карпатського високогір’я. Мова піде про один із природних шедеврів Чорногори – гору Шпиці.
Висота гори – 1863 м. Знаходиться у самому серці Чорногірського масиву. Неспроста вона отримала свою назву, адже південно-східний схил гори вкритий скельними виступами заввишки 20–50 м, які справді нагадують шпиці. На схилі гори їх нараховується понад 15 рядів. Скелі сформовані переважно з олігоценового магурського пісковика. Основний процес їхнього формування припав на момент гірського зледеніння.


Південний схил гори стрімко опускається і переходить у давньольодовикой котел (цирк), відомий як урочище Гаджина. Місцина просто вражає своїми масштабами і красою. За однією з легенд, саме тут побратими поховали Олексу Довбуша й надійно заховали його скарби. Правда це чи ні, проте гора Шпиці та урочище Гаджина таки є унікальною скарбницею Чорногори.
Урочище Гаджина
Неспроста саме тут почалося туристичне освоєння Чорногори. Ще в 1878р. Чорногірський відділ Польського Товариства Татранського став ініціатором побудови схроніска (туристичний притулок) в Чорногорі на полонині Гаджина. Це був перший туристичний притулок у Східних Карпатах. Логічно, що перші туристичні маршрути також проходили через Гаджину та Шпиці. Це були одні з найпопулярніших об’єктів туристського інтересу.

Сьогодні основний потік туристів, що мандрують Чорногорою, відвідують Шпиці тільки оглядово з гребеня гори, не спускаючись у Гаджину. Згори краєвид супер, проте ви багато втратили якщо не спустилися в саме урочище. Це ідеальне місце для відпочинку, тут можна і на кілька днів зупинитися, не пожалкуєте!
Вид на Чорногору з вершини Шпиць
Є тільки одна річ, що засмучує. З кожним роком на схилі Шпиць збільшується кількість кам’яних розсипів, це означає, що під впливом екзогенних процесів (суворий клімат високогір’я) скелі поступово руйнуються. Доказом тому є порівняння старих фотографій з новими, на яких вже відсутні деякі фрагменти Шпиць.
Стрілкою вказано відсутній фрагмент скелі
Маємо надію, що процес руйнування скель буде довгоплинним і наші діти також зможуть насолодитися унікальною красою цього витвору природи.